Je to již 9 let co jsem se poprvé postavil na start tohoto vyhlášeného triatlonového závodu, který se koná na písáku Hrádek nedaleko Pardubic a byl to můj již šestý start. Cyklistická příprava na tento závod poprvé probíhala i v teple u moře, kde jsem mohl odkroutit povinnou kilometráž na kole. Jelikož se připravuju na svého prvního Ironmana (to samé 2x), tak je to celkem jarní nutností, aby to člověk vůbec přežil. V den závodu nepanovalo moc hezké počasí a celé plavání a část cyklistiky nám propršelo, ale i tak padaly rekordy.

Czechman2024 5

Plavání se plave na jeden okruh a je to vždy pořádný boj ve vodě, když vám najednou vystartuje téměř 700 plavců, ale rozhodně to dává lepší pocit ze závodu, než když se to startuje po částech, jak je tomu na některých zahraničních závodech. První třetina plavání šla kupodivu celkem dobře a větším střetům jsem se vyhnul, ale po první bójce začaly být na hladině vlny a už to nešlo tak snadno, ale jako příprava na plavání v moři asi dobrý. Snažil jsem se kontrolovat směr plavání a když jsem se po nějaké době pořádně rozhlídnul, tak jsem zjistil, že kolem mě nikdo není a všichni plavou hrozně vlevo, na chvíli jsem znejistil, ale když jsem zahlédl v dáli bóji, tak už jsem si toho nevšímal a plaval jsem dál. I když mně to přišlo jako věčnost, tak z vody jsem vylézal na nějakém 47. průběžném místě za 30:10. „Ha, osobák na plavání“, tak to nám to dobře začíná.

Kolo se jede na dva okruhy 41 km s 9 km nájezdem. Začátek kola šel velmi dobře a na chvíli jsem se v rámci pravidel (10 m rozestupu) dokázal chytnout Jirky Kaplana, který jel fantasticky (průměr 42 km/hod), ale bohužel někde v půlce prvního kola se mně nepodařilo na první dobrou zandat láhev do zadního košíku a pár vteřin jsem s tím bojoval, a to Jirkovi stačilo na to, aby mě pláchnul (možná dobře, protože jeho tempo akceptovat bylo jen pro hodně otrlé). Díky tomu jsem byl nucen zbytek cyklistiky absolvovat osamocen, když nebudu počítat dva závodníky, který nechtěli střídat. I tak jsem udržel krásný průměr 40 km/hod. a ten den to stačilo na 17. nejrychlejší čas za 2:15:29.

Czechman2024 1

Běží se na 4 okruhy po rovinaté trati, a i když jsem vyběhnul směle tempem 3:35min/km, protože se mně kupodivu běží dobře, tak raději zpomalím o 10s/km a jsem zvědavý jak dlouho toto tempo dokážu udržet. S tímto tempem předbíhám jednoho závodníka za druhým až se přede mnou objevuje i Petr Vabroušek (ikona českého triatlonu), který vypadá, že mu dnes už ten běh moc nechutná. To mně zase dodává sílu do plachet, protože předběhnout takovou ikonu se nepovede každý den (mně ještě nikdy). Tempo se snažím držet, i když v posledním okruhu už to moc nelze a lehce zpomaluji. Od rodiny, kterou mám na trase dostávám informaci, že běžím na třetím místě a závodníka v mé kategorii mám před sebou minutu a půl. Chvíli si myslím, že je šance ještě bojovat, ale nohy hovoří jinak a už se snažím jenom rozumné tempo vydržet až do konce. Půlmaraton zvládám za 1:21:53 což je pro mě druhý nejrychlejší čas v rámci triatlonu.

Czechman2024 4

V cíli neskutečná radost z času, o kterém jsem ani nedoufal (zlepšil jsem si rekord o 21 min) a umístění a velká bolest nohou o kterou mě hned připravili maséři.
A největší dík patří rodině, která mě celý den neskutečně fandila.

Czechman2024 2


Celkově 16/613 a v kategorii 3/93
Čas 4:11:46